Demre(Kale)

Antalya’nın Kale (Demre) ilçesinde bulunan Kaş – Finike arasındaki çarpıcı kaya mezarlarıyla ünlü Myra’ya düzgün bir yolla kolayca ulaşılır. Aziz Nicholaos’ın piskoposluk yaptığı ve bu nedenle tüm Orta Çağ boyunca ününü sürdüren Myra önemli bir Lykia kenti Lykia’nın çok önemli altı büyük kentinden birisi olmuştur. Kentin M.Ö. IV. yüzyılda basılan ilk sikkesine rastlanmaktadır eski kaynaklarda M.Ö. I. yüzyıldan itibaren Myra’dan bahsetmelerine rağmen, kaya mezarlarından ve bastıkları sikkelerden,anlaşıldıgı kadarıyla şehrin en az M.Ö. V. yüzyılda varolduğu anlaşılmaktadır.
eskiden Myra’nın su ihtiyacı Demre deresinin aktığı vadi kenarındaki kaya yüzüne açılan kanallarla karşılanmaktadır Myra’nın diğer yapıları bugün toprak altında olup gün ışığına çıkacakları zamanı beklemektedirler. Myra’ya gelmeden önce yol üzerindeki Karabucak mevkiinde, günümüze kadar iyi korunmuş Roma dönemine ait mezar anıt dikkatimizi çekmektedir.

Myra’nın güzel ve görkemli tiyatrosu oldukça sağlam olarak günümüze kadar gelmiştir. Arkasına kurulan tiyatronun caveası büyük ölçüde kayaların içine oyulmuştur. Tiyatro daha sonra ki yıllarda arena olarak da kullanılmış, bu nedenle bazı değişiklikler  yapılmıştır.