Kalkan

Kalkan, Antalya-Kaş’a bağlı olan Kalkan, içinde tarihi eserlerden yoksun bulunmasına rağmen turizm açısından aranan bir merkezdir. Kaş – Fethiye yolu üzerinde yer alan kalkan eski bir yunan kasabası olan adı “Kalamaki” olan Kalkan, Kaş’a 28 km uzaklıktadır. 1922’deki mübadelede burada bulunan halkın bir kısmı Yunanistan’a, bir kısmı da Avusturalya’ya gitmiştir. Yakın zamana kadar balıkçılık ve zeytincilikle geçimini sağlayan Kalkan tertemiz pansiyon ve otelleri ile lezzetli ürünler sunan restauranlar ve yanında yakın zamanda yapılan yat limanı ile de mavi yolcuların uğrak yeri haline gelmiştir. Buradan yakındaki Patara, Letoon ve Xanthos da bir günde gezme olanağı bulabilirler.

Kalkan’da konaklayan turistler kalkana 5 km uzaklıkta bulunan Kaputaş plajına gidebilirler kaputaş plajı yeşil ve mavi renklerin bütün tonlarını kapsayan olağanüstü güzellikte görünen oldukça etkileyici bir plajdır, ve yakınındaki mavi mağara Akdeniz foklarının ugrak yerlerinden oldugundan dolayı ziyarete kapalıdır.
Kalkan-kaş karayolu üzerinde, Kaputaş plajına gelmeden önce güvercinlik magarası bulunmaktadır, güvercinlik mağarası kalkana 2 km. uzaklıktadır.

Kalkan da konaklayan turistler kalkana 18 km uzaklıkta bulunan Patara plajına da günü birlik gidip gelebilirler ve aynı zamanda 5 km uzaklıktaki kaputaş plajına da günü birlik gidip gelebilirler. Kalkan da mavi yolculuğun tadını çıkarmak isterseniz kalkan limanından hergün günü birlik turlar düzenlenmektedir.