Patara

Patara Likya birligine başkentlik yapmış bir Likya şehridir. Likya birliğinde üç oy hakkına sahip altı kentinden biri ve belki de en önemlisidir. Likya birliği toplantıları kentte bulunan birliğin meclis binasında yapılmaktaydı.

Patara, Roma döneminde de çok önemli bir kent olmuş ve Likya-Pamphilya eyaletlerinin başkentliğini yapmıştır. Patara limanı, hububat deposu ve sevki açısından önem taşımıştır, bu nedenle doğu Akdenizde bulunan 3 hububat deposundan biri (Granarium) Patara’da bulunmaktadır. Bizans döneminde de gelişmesini sürdüren kent.

400 metre genişliğinde ve yer yer 1600 metre derinliğindeki Patara limanının kumla dolmaya başlaması ve teknelerin yanaşmakta güçlük çekmeleri, Patara’nın giderek önemini yitirmesine neden olur. Bugün kentte görülebilecek kalıntıların bir bölümünün kumlar altında olduğu dikkati çekecektir. Ancak son yıllarda yapılan arkeolojik kazılarla kent, üzerini örten kumlardan arınmaya başlamıştır, ve son olarak dünyanın en eski feneri patarada yapılan kazılarda ortaya çıkmıştı.
Patara yerleşim yerinden 2 km sonra yol kenarında Patara’daki kalıntıların en görkemlilerinden Roma Zafer Takı görülür (Metius Modestus). Zafer takı, M.S. 1. yüzyıl sonlarında yaptırılmıştır. Tiyatro tepenin yamacındadır. Tiyatronun yaslandığı tepede büyük bir sarnıç ile bir anıt mezar bulunmaktadır. Eski liman şimdi sulak alan durumunda. Ve yerini şu anda turistik bir cennete bırakmış durumda Patara Plajı, Patara limanının kumlarla dolmasından sonra bu bölgedeki en büyük ve güzel plajlardan biri oluşmuştur.

Patara plajı, türkiyedeki en büyük plajlardan biri olup 18 km uzunlugunda ve yer yer genişligi 1600 metre genişlige ulaşmaktadır, çok ince bir kumu bulunmaktadır ,deniz ise sığdır kıyıdan bir hayli açılmanıza rağmen boyunuzu geçmez. Patara plajı deniz kaplumbağları [caretta caretta] içnde önemli uğrak yerlerinden biridir.