Pınara (Minareköy)

Fethiye –kalkan-Kaş karayolu üzerinde Eşen yakınından ayrılan yol bizi 6 km sonra Minare Köyü yakınındaki kalıntılara götürür. Pınara harebeleri de bu köyün gerisinde bulunmaktadır. Bugünkü Minare Köyü’nün ismi, minare biçiminde ve üzerinde kuş yuvasına benzeyen kaya mezarlarının yer aldığı bir kayadan gelmiş olmalıdır.

Şehrin Xanthos’tan gelme ailelerin kurduğunu eski kaynaklardan öğreniyoruz. Tarihi bölge ile beraber anılması gereken Pınara, İskender’e kapılarını açarak teslim olmuştur. Pınara’nın tarihi İskender’den çok önceye, Troya’ya kadar gitmektedir. Pınara Lykia’nın çok önemli bir kenti olduğundan bahsedilmektedir. Lykia Birliği içinde üç oy hakkına sahip 6 şehirden birisidir. Pınara İskender’in ölümüyle Bergama Krallığı’na bağlanmış daha sonra Roma’nın bir şehri olmuştur.
Şehrin akropolü, üzerinde mezarların yer aldığı yuvarlak bir kayadadır. Buraya güneyden kayaya oyulmuş merdivenlerle çıkmak mümkündür. Akropolün etrafı bir surla olup buranın Bizans Devri’ne kadar kullanıldığı doğu kısmındaki Bizans yapılarından anlışılmaktadır.

Akropolün doğu tarafında yer alan Pınara harabelerinde zengin mimarî kalıntıların bulunması eskiden refah içinde yaşayan bir kent olduğunu göstermektedir.